Opis projektu
ROK DOBRYCHRZECZY to projekt, którego celem jest uwidocznienie potrzeb młodzieży i stworzenie oferty, która będzie na nie odpowiedzią. Wdrożenie wypracowanej na podstawie dotychczasowych działań oferty pozwoli uatrakcyjnić propozycje spędzania wolnego czasu i rozwijania pasji w grupie docelowej. Budżet Obywatelski zakłada partycypację mieszkańców Szczecinka w kreowaniu małej społeczności lokalnej. Taką partycypację i wpływ na rzeczywistość chcemy zachować w ofercie spotkań, zajęć czy koncertu dla młodzieży, stwarzając możliwość wpływu i dokonywania wyboru gości spotkań czy gwiazdy na koncercie (ankiety online). Projekt przewiduje prowadzenie spotkań z młodzieżą w ramach kilku sekcji w Klubie Młodzieżowym AK29 i na terenie miasta Szczecinek:
1. 9 miesięczny cykl spotkań filmowych z młodymi twórcami niezależnych filmów dokumentalnych i fabularnych, spotkania z ludźmi z pasją (ludźmi sportu, podróżnikami, twórcami sztuki) będącymi inspiracją dla młodzieży. Spotkania takie cieszą się popularnością i mogłyby się odbywać w Klubie Młodzieżowym na AK29, w Centrum Organizacji Pozarządowych czy w razie potrzeby w kinie lub miejskiej bibliotece. Istotne jest wyjście do młodzieży i stworzenie komfortowej przestrzeni spotkań odpowiadającej jej oczekiwaniom.
2. Jazda na rolkach niesie wiele korzyści dla młodych ludzi, wyciąga dzieci od ekranów komputerów i telefonów. Sprawia, że dzieci budują między sobą relacje w świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym. Sport na świeżym powietrzu daje wiele korzyści zdrowotnych. Wpływa pozytywnie na rozwój motoryczny oraz psychikę. Znalezienie pasji pomaga dzieciom podnieść swoją samoocenę, chroni młodych ludzi przed depresją oraz innymi zaburzeniami psychicznymi. Sport i rywalizacja wyrabiają w dzieciakach systematyczność i dążenie do celu, pomagają dzieciom wyjść ze swojej strefy komfortu oraz przełamywać bariery. Sport pomaga spożytkować w pożyteczny i ukierunkowany sposób energię, której młodzi ludzie mają bardzo dużo. Przeciwdziała popadaniu w złe towarzystwo oraz nałogi. Jazda na rolkach jest sportem bardzo popularnym i modnym, bardzo często wybieranym przez młodych ludzi. Niestety większość z nich nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa - czyli jazdy w kasku i ochraniaczach.
Na warsztatach promowane byłoby również dbanie o własne bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu. Jazda na rolkach nie jest więc sportem kontuzjogennym. Jest dostępna dla każdego bez ponoszenia większych kosztów, należy jedynie posiadać potrzebny sprzęt. W naszym mieście mamy świetnie przystosowaną infrastrukturę pod rolki, skatepark, pumptrack, teren targowiska miejskiego, strefa aktywnego wypoczynku, plac Wolności. Taka infrastruktura w zupełności wystarczy żeby nauczyć się jeździć na rolkach czy podnosić swoje umiejętności.
3. Zabawa z yoyo jest nieodłącznym elementem społeczeństwa hiphopowego, z którym mocno identyfikuję się młodzież. Warsztaty pozwolą na poznanie nowej dyscypliny sportowej oraz na nawiązanie interakcji między ludźmi. Dzięki funduszowi z projektu moglibyśmy zakupić sprzęt do potrzebny do yoyowania, który byłby użytkowany podczas warsztatów jak i różnych eventów.
4. Impreza pt. “Graffiti Jam na Szczecineckiej Skateplazie” - stanowi cykliczną imprezę organizowaną w Szczecinku przez młodzież i skierowaną do młodych ludzi z miasta i regionu. Odbywa się ona na terenie Skateplazy, która powstała z inicjatywy młodzieży.
Seria naszych imprez pokazała społeczności, że młodzi ludzie mogą dobrze oddziaływać na środowisko, tworzyć fajne projekty oraz rozwijać i dbać o miejsce do spędzania czasu. Wbrew wszystkiemu, Skateplaza stała się miejscem kultowym, na którym dzieci i młodzież bardzo licznie i chętnie rozwijają swoje pasje, w poczuciu wolności i niezależności. Na szczecineckiej Skateplazie młodzież współtworzy tą przestrzeń wspólnie - pilnują porządku, ładu, odpowiadają za czystość i bezpieczeństwo. Miejsce to jest otwartą przestrzenią dla każdej grupy wiekowej. Miejsce to dzięki projektom staje się coraz bardziej bezpieczne, estetyczne i zadbane. Ponadto tradycyjnie chcemy przeprowadzić warsztaty graffiti, które cieszą się ogromną popularnością. Na warsztaty przyjeżdżają artyści z woj. zachodniopomorskiego i Polski, chętnie dzieląc się swoimi umiejętnościami z nowicjuszami. Na strefie Skateplazy zagoszczą grafficiarze i wspólnie odświeżą jej teren. W tym dniu jest dużo muzyki, uśmiechu, ale też i czas wspólnego biesiadowania, dlatego chcemy też zapewnić poczęstunek. Podczas imprezy oprócz Graffiti odbyłyby się różnej maści warsztaty wciągające dzieci i młodzież w nowe interakcje oraz rozwój pasji.
5. Koncert hiphop, w dniu, w którym odbędzie się Graffiti Jam. To podsumowanie dnia spędzonego na Graffiti Jam, święto muzyki rap na szczecineckim placu koncertowym. Zaproszenie znanych muzyków związanych z kulturą hiphop z Polski to nowe otwarcie na mapie wydarzeń miasta, które ma szansę stać się imprezą cykliczną. Święto hiphopu, to ukłon w stronę młodzieży.
Uzasadnienie dla planowanych działań
- odpowiedź na potrzeby młodzieży,
- wypełnienie niszy w miejskiej ofercie,
- zaangażowanie społeczne młodzieży,
- uwidocznienie potrzeb młodzieży, jej atutów, mocnych stron,
- tworzenie płaszczyzn rozwoju poza systemem edukacji,
- inspiracja,
- partycypacja młodzieży w tworzeniu miejskiej przestrzeni,
- rozwój pasji,
- poszerzenie horyzontów działań,
- ich kierunków,
- przekraczanie granic,
- szukanie niestandardowych rozwiązań wynikających z szerokich możliwości inspiracji
- wspieranie rodzin w procesie wychowawczym, tworzenie przestrzeni akceptacji dla młodzieży w trudnym okresie dojrzewania,
- rozwój kompetencji społecznych: współodpowiedzialności, współpracy, współdziałania.
Odbiorcy projektu
Projekt skierowany jest do młodzieży i osób wchodzących we wczesną dorosłość oraz wszystkich miłośników sztuki, muzyki, rozwoju fizycznego i rozwijania pasji. Ukierunkowanie na młodzież nie wyklucza możliwości uczestnictwa pozostałym grupom wiekowym. Miejsca organizowanych spotkań, zajęć, imprez są w przestrzeniach przyjaznych, pozbawionych barier architektonicznych (winda, podjazdy), są otwarte, bezpłatne dla uczestników, prowadzone w atmosferze szacunku i akceptacji.