Opis projektu
Projekt zakłada zakup i montaż automatu do przyjmowania i zgniatania plastikowych i aluminiowych śmieci.
Zakupiony recyklomat posiadać będzie funckję drukowania bonów zniżkowych, jako nagrody za oddane odpadki.
Kwestia bonów i nagród jest rzeczą do uzgodnienia.
Najważniejszym celem tego działania jest zmniejszenie liczby zalegających odpadów w mieście, szczególnie tych plastikowych, budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców, nauka społeczeństwa ochrony środowiska, segregacji śmieci.
Automat byłby wyposażony w monitoring, co w dużym stopniu zapobiegłoby dewastacji.
Status projektu
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Informuję, że złożony przez Panią projekt do Budżetu Obywatelskiego pn. „Eko-Szczecinek. Redukuj odpady i odbierz bonusy. Segregujesz, zyskujesz!” został odrzucony z powodów merytorycznych ponieważ nie spełnia wymogów celowości, gospodarności i racjonalności wydatkowania środków publicznych, które ujęte zostały w § 4 ust. 5 pkt. 12 uchwały nr XX/201/2020 Rady Miasta Szczecinek z dnia 26 marca 2020 r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego.
Tego typu automaty zdają egzamin w sklepach przy systemie kaucyjnym. Dostosowanie systemu premiowania do oczekiwań mieszkańców jest skomplikowane i wymaga zaangażowania wielu podmiotów. Utrzymanie automatów wymaga poniesienia dodatkowych nakładów finansowych (m.in. system premiowania, opróżnianie odpadów i utrzymanie czystości przy automacie, koszt energii elektrycznej). W projekcie nie ujęto również kosztów wykonania przyłącza elektrycznego do podłączenia automatu, zakupu worków na odpady, kosztów konserwacji i przeglądów gwarancyjnych oraz przedłużenia ochrony gwarancyjnej po upływie 24 miesięcy. Koszty te zgodnie z ustawą pokrywane są z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ponoszonej przez mieszkańców, która w konsekwencji może wzrosnąć.
Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że do recyklomatu będą trafiały butelki i puszki wyciągnięte z pojemników na odpady segregowane. Automat w ilości 1 szt. na całe miasto, będzie zapełniał się w ciągu kilku godzin, co z perspektywy firmy odbierającej odpady wymaga uruchamiania dodatkowych działań, nie zawsze to będzie możliwe w trybie natychmiastowym. Istnieje również ryzyko, że w przypadku awarii automatu, przyniesione przez mieszkańców odpady trafiać będą do pobliskich koszy lub pozostawiane będą przy automacie.