Opis projektu
Na terenie Szczecinka znajduje się obecnie jeden czujniki monitorujący jakość powietrza (w ramach Stacji Państwowego Monitoringu Powietrza przy ul. Przemysłowej). Jeden czujnik nie dostarcza wiarygodnego obrazu jakości powietrza w mieście. Montaż dodatkowych sensorów, przełoży się na efektywność i wiarygodność pomiaru.
Inicjatywa ma na celu zwiększenie ekologicznej świadomości mieszkańców. Wychodzi naprzeciw projektom realizowanym przez Urząd Miasta w celu ograniczenia niskiej emisji, uwydatniając skalę problemu i inspirując mieszkańców do zaangażowania w walkę o czyste powietrze w swojej okolicy.
W ramach projektu planuje się wybudowanie sieci około 20 czujników zlokalizowanych w rożnych częściach miasta, które będę na bieżąco dostarczały informacje nt. zanieczyszczenia powietrza pyłami PM1, PM2.5, PM10. Dodatkowo każdy z czujników wyposażony będzie w urządzenia monitorujące temperaturę oraz wilgotność powietrza.
Czujniki/sensory, o których mowa, powinny zostać zamontowane na wysokości od 1,5 m do 8 m powyżej poziomu gruntu (rekomendowana wysokość to od 1,5 do 4 m). Zazwyczaj montuje się je na balustradzie balkonu, ramie okiennej, maszcie lub słupie oświetleniowym. Konieczne dla montażu sensora GSM potrzebne jest jedynie zasilanie elektryczne 230V. Czujnik nie może być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie potencjalnego źródła emisji zanieczyszczeń (np. na kominie). Czujnik do badania jakości powietrza w skali roku zużywa około 11 kWh energii elektrycznej.
Projekt ma celu sfinansowanie systemu monitorowania jakości powietrza: zakupu urządzeń, ich montażu, instalacji i utrzymania systemu (z abonamentem opłaconym na 36 miesięcy). Abonament pełni kluczową rolę dla systemu, związany jest z jego obsługą techniczną, kalibrowaniem urządzeń pomiarowych i ich serwisowaniem, pozwala na publikowanie danych na serwisach i aplikacjach, zapewnia raporty z każdego miesiąca oraz pokrywa koszty związane z utrzymaniem karty GSM.
Status projektu
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Informuję, że złożony przez Pana projekt do Budżetu Obywatelskiego pn. „Monitoring jakości powietrza” został odrzucony ponieważ projekt ten nie należy do zadań własnych Miasta zatem nie spełnia wymogu zawartego w § 4 ust. 5 pkt. 1 uchwały nr XX/201/2020 Rady Miasta Szczecinek z dnia 26 marca 2020 r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego.
Monitorowanie jakości powietrza to zadanie instytucji państwowych, takich jak np. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i jest ono realizowane w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) koordynowanego i prowadzonego zgodnie z ustawą z dnia 10 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Zgodnie z art.25 ust.2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2020, poz. 1219 z póź.zm.) Państwowy Monitoring Środowiska stanowi system pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska oraz gromadzenia, przetwarzania i rozpowszechniania informacji o środowisku.Wojewódzkie programy monitoringu środowiska opracowane przez Regionalne Wydziały Monitoringu Środowiska (RWMŚ) określają system monitoringu jakości powietrza w danym województwie. System ten w głównej mierze opiera się na sieciach stacji pomiarowych rozmieszczonych w miarę potrzeb w newralgicznych punktach województwa, głównie miastach, gdzie analizy wykazują wysokie stężenia zanieczyszczeń, w Szczecinku znajdują się trzy takie stacje pomiarowe – jedna zlokalizowana na terenie Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Artyleryjskiej, Jedna na terenie Zespołu Szkół nr 2 przy ul. 1 Maja oraz dwie na ul. Przemysłowej. Wyniki można na bieżąco śledzić na stronie http://powietrze.gios.gov.pl. Dodatkowo także Straż Miejska w Szczecinku dokonuje systematycznych pomiarów jakości powietrza za pomocą drona bezpośrednio przy źródle emisji (np. dymu z palenisk domowych)..Próbki pobrane z palenisk przesyłane są do laboratorium CLP-B w Jastrzębiu Zdroju.
Warto dodać, że obecnie rynku można znaleźć bardzo dużo różnego rodzaju aplikacji dotyczących jakości powietrza czy czujników niskokosztowych, tego typu pomiary mogą się różnić aktualnymi odczytami stanu powietrza, co może prowadzić do nadinterpretacji wyników. Pomiary te zatem nie dostarczą tak precyzyjnych danych jak te w ramach państwowego systemu pomiaru ( rekomendowane i akredytowane), należałoby je traktować jako poglądową ocenę stanu jakości powietrza.
Jednocześnie informuję, że w terminie 7 dni od otrzymania informacji o negatywnej ocenie merytorycznej projektu przysługuje Panu prawo wniesienia pisemnego odwołania. W przypadku złożenia odwołania drogą pocztową, za datę wpływu uważa się datę wpływu do Urzędu.