Opis projektu
1) Organizacja kursów pierwszej pomocy.
Każdy obywatel naszego kraju ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Jednocześnie rozumiejąc obawę mieszkańców i emocje towarzyszące nagłej sytuacji chcemy, aby jak najwięcej osób mogło wziąć udział w kursie pierwszej pomocy, podczas którego zdobędzie niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne. W ramach projektu zorganizowany zostanie cykl 8 kursów pierwszej pomocy dla łącznie 200 mieszkańców miasta w wieku od 14lat. W trakcie szkoleń zapewniony zostanie profesjonalny sprzęt szkoleniowy, a na zakończenie otrzyma apteczkę osobistą i materiały szkoleniowe.
2) Organizacja warsztatów z zakresu bezpieczeństwa i obsługi czujników tlenku węgla i dymu.
Zorganizowanych zostanie 10 spotkań edukacyjnych, podczas których poruszona zostanie tematyka bezpieczeństwa, rozpoznawania zagrożeń, domowej apteczki oraz czujników i ich obsługi, a także postępowania w nagłych sytuacjach. Każdy uczestnika otrzyma czujniki, które po zamontowaniu w domu zwiększą bezpieczeństwo domowników. Tematyka warsztatów dostosowana zostanie pod najczęstsze wezwania straży pożarnej, spotykane w domach naszych mieszkańców.
3) Zakup i rozdysponowanie 400 sztuk zestawów czujników tlenków węgla i dymu.
Zakupione czujniki rozdane będą podczas prowadzonych spotkań edukacyjnych, w czasie których mieszkańcy dowiedzą się jak ich użyć, jak niebezpieczny jest czad, jak zachować się w sytuacji niebezpiecznego wykrycia gazów w naszym otoczeniu oraz jak uniknąć zagrożenia życia z tym związanego. Czujniki umieszczone w domach chronią nie tylko pojedynczych mieszkańców, ale i całe rodziny tam przebywające zatem zwiększa to liczbę odbiorców projektu, a tym samym liczbę osób których bezpieczeństwo zostanie zwiększone.
4) Zakup i rozdysponowanie kart informacji zdrowotnej 600 sztuk kart informacji zdrowotnej.
Zakup specjalnych kart, które następnie rozdysponowane zostaną mieszkańcom miasta. Na kartach znajdzie się miejsce do wpisania najważniejszych danych o sobie i swoim stanie zdrowia. W nagłej sytuacji zagrożenia życia i zdrowia informacje te znacząco usprawnia udzielenie nam pomocy medycznej. Karty rozdawane będą podczas spotkań i kursów realizowanych w ramach projektu (opisanych powyżej).
5) Organizacja przedstawienia edukacyjnego z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa w szkołach podstawowych w Szczecinku.
Teatrzyk edukacyjny z elementami animacyjnymi ukazywać będzie najważniejsze elementy z zakresu promocji zdrowia, udzielania pierwszej pomocy oraz zachowania bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Projekt zakłada stworzenie strojów, piosenki z teledyskiem, zdjęć oraz specjalnych rymowanek i animacji, które posłużą do nauki przez zabawę. Teatrzyk poruszy zagadnienia numerów alarmowych, wzywania pomocy oraz reagowania w stanach nagłych.
Koszt zadania pokrywa stworzenie niezbędnych materiałów, wynagrodzenie artystów, fotografów, muzyków i innych specjalistów pracujących przy produkcji, a także wyprodukowanie stroju maskotki, która będzie jednym z bohaterów przedstawienia.
6) Zaopatrzenie wszystkich uczniów 1 klas szkół podstawowych w materiały odblaskowe (Uczniowie rozpoczynający naukę szkolną otrzymają materiały odblaskowe, co pozwoli na zwiększenie ich widoczności na drodze. szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy panuje półmrok, a widoczność na drogach jest ograniczona. W takich sytuacjach materiały odblaskowe są niedużym dodatkiem, który ma realny wpływ na zwiększenie widoczności i bezpieczeństwa dzieci na drogach.