Opis projektu
Chciałbym aby historycznie ważne miejsce było dostępne zwiedzającym. Należy kontynuować prace archeologiczne. Część odkrytych fundamentów klasztoru udostępnić poprzez zabezpieczoną szybę pancerną odkrywkową. Dodatkowo należy przygotować kilka tablic informujących o tym miejscu. Oczywiście miejsce trzeba uprzątnąć. Zainstalować monitoring i ławeczki dla mieszkańców.
Status projektu
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
W związku z przedstawionym projektem do Budżetu Obywatelskiego, dotyczącym wzgórza Marienthron w Szczecinka, po przeprowadzeniu dodatkowych konsultacji i uzgodnień z innymi wydziałami UM oraz Muzeum Regionalnym w Szczecinku ustalono, iż przedłożony projekt nie jest możliwy do realizacji w zaproponowanej formie bowiem:
1. badania archeologiczne nie są zadaniem własnym Miasta.
Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2022 poz. 840,
tj. z dn. 19.04.2022r.) określa zadania własne samorządów w art. 93 ust 4 oraz art. 71 ust 2.
Są to:
-znakowanie zabytków,
-tworzenie parku kulturowego wraz z planem jego ochrony i zarządzania nim,
-prowadzenie Gminnej Ewidencji Zabytków
-zawiadamianie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o znaleziskach
archeologicznych,
-zajmowanie zabytków i wywłaszczanie (w odpowiednich sytuacjach),
-sporządzanie programów opieki nad zabytkami,
-ustanawianie społecznych opiekunów zabytków,
-finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych przy
zabytkach do których tytuł prawny posiada jednostka samorządu terytorialnego.
Wśród wymienionych zadań własnych nie przewidziano finansowania prac archeologicznych.
W związku z powyższym prace archeologiczne nie są zadaniem własnym gminy zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym ( art.7 ust.9) Dz.U.2023 poz.40)
- prace archeologiczne nie mogą być finansowane z budżetu samorządu na podstawie ustawy z dnia 23 lipiec 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami Dz.U.2022.poz.840
- wszelkie prace archeologiczne dotowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2. Ponadto trudny do przewidzenia jest czas realizacji zadania, co uniemożliwia nawet oszacować finalny koszt badań archeologicznych, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć jak długo będą trwały prace archeologiczne, ponieważ zależą od stopnia skomplikowania i obszaru badań.
3. Zgodnie z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Świątki I” wszystkie prace prowadzone w obrębie Wzgórza Marientron muszą być uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie.
Działka nr ewid. 2/67 obr. 0027 stanowi część terenu ozn. symbolem 2.ZP, na której znajduje się strefa ochrony konserwatorskiej W.I (wpisana do rejestru zabytków), a cała działka znajduje się w granicach strefy ochrony krajobrazu kulturowego (K-l). Wobec tego każde działanie inwestycyjne w obrębie Wzgórza Marientron odbywać się może wyłącznie pod kontrolą ww. organu. To Konserwator Zabytków decyduje jakie badania należy wykonać i stwierdza: czy, na ile i w jakiej formie można eksponować poszczególne elementy zabytku archeologicznego.
4. Stwierdzono brak możliwości technicznych wykonania monitoringu wizyjnego m.in. ze względu na odległość od źródła zasilania, rzeźbę i charakter temu oraz klasoużytek działki - obszar stanowi las w rozumieniu ustawy o lasach z dnia 28 września 1991.
5. Należy podkreślić, że wskazany w projekcie obszar jest objęty Zarządzeniem Burmistrza Miasta nr 1/2023 z dnia 02.01.2023 i podlega okresowej pielęgnacji przez PGK Sp. z o.o. w zakresie koszenia, zbierania trawy, liści, gałęzi, odpadów, cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych na drzewach, usuwania podszytu, utrzymanie ścieżek pieszo-rowerowych wywozu gałęzi i zanieczyszczeń.
Wobec powyższego projekt opiniujemy negatywnie.