Opis projektu
Oczyszczenie drzew z pasożytniczej jemioły poprzez zatrudnienie dwóch pracowników i wynajęcie podnośnika (łączny koszt ok. 62.000 zł) lub wynajęcie specjalistycznej firmy (koszt ok. 80.000 zł).
Status projektu
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Informuję, że zgłoszony przez Panią projekt "Oczyszczenie szlachetnych gatunków drzew miejskich z jemioły" został odrzucony z przyczyn merytorycznych: projekt ten nie jest wykonalny technicznie, nie jest możliwy do realizacji w trakcie jednego roku, nie przewiduje realizacji całości zadania, a także nie spełnia też wymogów celowości, gospodarności i racjonalności wydatkowania środków publicznych.
Jemioła jest półpasożytniczą rośliną, która pobiera wodę i składniki odżywcze od drzewa, na którym rośnie, przez co może je osłabiać, pod warunkiem dużej jej ilości
na drzewie. Samo jej usuwanie nie rozwiązuje problemu, zwłaszcza, jeśli w okolicy pozostają inne drzewa, które obrasta. Usuwanie jemioły jest zabiegiem celowym u drzew młodych. Polega on na usuwaniu pojedynczych gałęzi zaatakowanych przez tego półpasożyta. Zabieg taki nie powoduje zniekształcenia korony i nie wpływa na ogólną kondycję drzewa. U drzew starszych wycięcie samego półpasożyta nad powierzchnią kory daje efekt tymczasowy, ponieważ po 2-3 latach jemioła odrasta. Natomiast jej usunięcie z większym fragmentem gałęzi przyczynia się do szybszego zamierania całego drzewa. Usuwanie jej jest bardzo trudne, ponieważ usuwana bez uszkodzenia drzew (czy bez wycinania całych porażonych konarów czy gałęzi) pozostawia fragmenty, z których jemioła stosunkowo szybko odrasta. Natomiast usuwanie wraz z fragmentami drzewa, aby zniknęły zagnieżdżone w tkance drzew fragmenty jemioły, prowadzi do znacznych uszkodzeń drzew i ograniczania ich korony. Taki zabieg jeszcze bardziej osłabia drzewo, które pozbawione części korony i aparatu asymilacyjnego jest narażone na powolną utratę sił witalnych, co w konsekwencji powoduje jego obumarcie. Jemioła ma silnie rozbudowany system ssawek z licznymi rozgałęzieniami wewnątrz gałęzi i konarów - pomiędzy łykiem a drewnem. Nasiona jemioły wykształcają ssawki, które przyczepiają się do drzewa, z czasem przekształcają się one w korzenie mogące ciągnąć się nawet kilkanaście centymetrów od miejsca infekcji. Nie możemy również zapomnieć, że jemioła jest także źródłem pożywienia dla ptaków, szczególnie zimą, a jej pojedyncze stanowiska na drzewie w dobrej kondycji nie są w stanie mu zaszkodzić. Jemioła jest rozsiewana przez ptaki, dla których jej owoce są przysmakiem nasiona przenoszą się pomiędzy drzewami zarówno w odchodach ptaków jak i na ich pazurach.
Jemioła jak każdy organizm (nawet półpasożytniczy) ma swoje miejsce w naturze i stanowi element bioróżnorodności. Dlatego ilość jemioły na drzewach należy kontrolować, ale nie usuwać całkowicie. Usunięcie jemioły ze wszystkich drzew na terenie miasta jest praktycznie niewykonalne z różnych przyczyn, nie tylko możliwości technicznych oraz finansowych, ale również formalno-prawnych. Drzewa porośnięte jemiołą mogą występować nie tylko na terenach zieleni przyulicznej, parkowej, ale również „na osiedlach” czy terenach działkowych. Są to tereny w większości nieznajdujące się w utrzymaniu Miasta. Często za miejsca te odpowiedzialne są podmioty prywatne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, prywatne przedsiębiorstwa, czy zarządy nieruchomości. Usuwanie jemioły jest kosztowne, a efekt jest krótkotrwały.
Na chwilę obecną brak jest inwentaryzacji drzew porośniętych jemiołą, co uniemożliwia oszacowanie realnych kosztów zadania, brak też jest możliwości przeprowadzenia analizy rynku. Całkowite ulistnienia drzew uniemożliwia terenową ocenę potencjalnego problemu. Dodatkowo z informacji uzyskanych od zarządcy zielenią miejską w Szczecinku – Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o., który wraz z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecinek dokonuje bieżących przeglądów drzewostanu na terenach stanowiących własność miasta problem z drzewami, na których znajduje się jemioła jest znikomy. Jej ilości są na bieżąco usuwane podczas zabiegów pielęgnacyjnych mających na celu likwidację posuszu.
W załączeniu przesyłam kartę obiegową oceny projektu.