Opis projektu
Głównym celem projektu jest wyrównanie poziomu alfabetyzmu zdrowotnego, edukacja zdrowotna w zakresie profilaktyki i samoopieki.
Alfabetyzm zdrowotny to pojęcie, które określa umiejętność odczytywania, rozumienia i realizacji zaleceń związanych ze zdrowiem i chorobą, opisów leków, danych dotyczących objawów choroby, informacji na temat sposobów zapobiegania chorobie, sposobów poprawy zdrowia, ograniczenia ostrych nawrotów choroby przewlekłej, zapobiegania rozwojowi powikłań chorób, rodzaju i celu stosowania diet, umiejętności radzenia sobie z sytuacjami trudnymi oraz wielu innych informacji związanych ze zdrowiem, chorobą i medycyną. Bardzo ważne jest wdrożenie działań, które niezależnie od czynników determinujących poziom alfabetyzmu ogólnego, będą wyrównywały poziom alfabetyzmu zdrowotnego; tak by świadczenia zdrowotne udzielane przez profesjonalistów ochrony zdrowia były zrozumiałe i skuteczne, a tym samym by profesjonaliści w ochronie zdrowia pozyskiwali partnerów w osobach pacjentów do potęgowania efektywności oddziaływania udzielonych świadczeń terapeutycznych, diagnostycznych i profilaktycznych.
Edukacja zdrowotna będzie prowadzona w stworzonej poradni edukacyjnej oraz placówkach współpracujących na rzecz mieszkańców Miasta i gminy Szczecinek poprzez spotkania z młodzieżą, seniorami, grupami problemowymi, stowarzyszeniami i organizacjami funkcjonującymi w obszarze, a także służbami publicznymi potrzebującymi wsparcia (Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna itp.) .
Projekt zakłada funkcjonowanie poradni 4 dni w tygodniu przez 8 godzin w tym 3 godziny na przygotowanie materiałów i przygotowanie do spotkań edukacyjnych. Świadczenia w poradni będą realizowane przez wykwalifikowany personel medyczny m.in. pielęgniarki, lekarzy, fizjoterapeutów, ratowników medycznych, psychologa, dietetyka.Zadania poradni podzielone będą tematycznie na obszary , związane ze specjalnościami funkcjonującymi w ochronie zdrowia.
Planowane obszary tematyczne:
I.Prawidłowe wypełnianie zaleceń lekarskich - Wizyty dla pacjentów oraz ich rodzin w poradni –edukacja i pomoc w zakresie dostosowania się do zaleceń lekarza. Wizyty indywidualne podczas których szczegółowo będą omawiane kwestie w zakresie: przyjmowania leków, oceny parametrów życiowych (pomiar ciśnienia krwi, wagi ciała, określanie parametrów metrycznych – BMI) oraz zalecanej diety.
II.Profilaktyka chorób cywilizacyjnych:
a) nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży - zajęcia w szkołach oraz w poradni dla rodziców. Wykład dla mieszkańców – zajęcia z edukacji zdrowotnej, zajęcia z psychologii i dietetyki. Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej.
b)nadwaga i otyłość osób dorosłych - wykład dla mieszkańców, dzień otyłości w poradni, indywidualne porady z dietetykiem i psychologiem
c) choroby układu krążenia: zapobieganie, postępowanie w chorobie. Porady indywidualne oraz grupowe,zajęcia praktyczne z zakresu m.in. prawidłowego mierzenia ciśnienia tętniczego. Udzielanie porad przez pielęgniarki, psychologa, dietetyka
d) cukrzyca: wykłady na temat objawów choroby, zapobiegania, regularnej kontroli poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia, redukcja masy ciała, regularna aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości, w przypadku cukrzycy insulinozależnej odpowiednie przyjmowanie leków.
III.Świadomość zabiegów operacyjnych - porady indywidualne
IV.Kobieta w ciąży, poród, połóg, opieka nad noworodkiem, laktacja - wykłady
V.Pierwsza pomoc dzieci i dorosłych