Opis projektu
Projekt zakłada stworzenie bezpiecznej przestrzeni edukacyjno-badawczej i rekreacyjnej, w której uczestnicy projektu edukują się na rzecz zrównoważonego rozwoju, zdobywają wiedzę praktyczną na temat bioróżnorodności, permakultury, ekologii i wzajemnych powiązań ekosystemowych między człowiekiem a naturą. W rezultacie powstanie atrakcyjny i bezpieczny teren edukacyjny pozwalający na rozwijanie i promowanie postaw ekologicznych.
W przestrzeni edukacyjnej powstaną m.in. kącik dla motyli i mini sad - stołówka dla ptaków, grządki permakulturowe, miejsca schronienia dla zwierząt (budki dla ptaków), karmniki i poidełka dla ptaków, zbiorniki na wodę deszczową zamontowane przy rynnach, nasadzenia roślin rodzimych.
Prace należy rozpocząć od usunięcia elementów zagrażających bezpieczeństwu użytkowników: naprawy schodów i murku - 30m2, znajdujących się obok bocznego wejścia na teren szkoły; wymiany 70mb krzywych, ostrych krawężników; usunięcia zniszczonego chodnika i ułożenia bezpiecznej estetycznie wyglądającej nowej nawierzchni z kostki brukowej o powierzchni 270m2.
Obok nowego placu zabaw zostaną wymienione: stare ławeczki na nowe półokrągłe drewniane (8 szt.), pod nimi betonowa nawierzchnia - na polbruk (25 m2) oraz zamontowany zostanie drewniany kosz na śmieci.
Z prawej strony budynku, na terenie zielonego placu, w jego przedniej części, gdzie zostanie posadzony klon ze środków własnych, pojawią się nowe półokrągłe drewniane ławeczki - 2 szt. Wzdłuż płotu, graniczącego z sąsiednim budynkiem, zostanie posadzony żywopłot z forsycji o długości 25 m.
W środkowej części placu, zostanie zbudowana altana (3,5 x 5,5 m) z miejscami do siedzenia. Obok niej stanie drewniana tablica o wymiarach 2x1,5m zawierająca informacje związane z permakulturą w przestrzeni miejskiej. Altana będzie miejscem edukacji i spotkań z gośćmi, którzy zechcą odwiedzić nasz zielony zakątek.
Za altaną, na utworzonej, podniesionej grządce (nasyp o średnicy 3,5m) w cieniu drzew zostaną nasadzone różne odmiany funkii, która najlepiej rośnie w półcieniu, jednak wymaga wilgotnego, żyznego, próchnicznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie.
Grządki permakulturowe (6 skrzynek dł. 40 cm x 200 cm ), będą ustawione przy bocznym wejściu do piwnicy. Na grządkach dzieci posadzą rośliny sezonowe, będą je pielęgnować i obserwować ich wzrost. Murek i barierka przy zejściu do piwnicy zostaną odnowione.
Mur (40 mb), stanowiący część ogrodzenia terenu szkoły, będzie odnowiony, tj. naprawiony i pomalowany na jednolity kolor. Do muru zostaną przymocowane 3 budki lęgowe dla ptaków. Wzdłuż muru na 40 m, zostaną zasadzone ozdobne pnącza, które dadzą schronienie ptakom.
Z lewej strony wejścia do budynku szkoły zostaną zamontowane 3 nowe stojaki na rowery, po pięć stanowisk każdy.
Po prawej stronie wejścia do szkoły, wzdłuż krawężnika, zostanie posadzony pas tawuły japońskiej na długości 24m. Na parapetach sześciu okien na parterze budynku zostaną umiejscowione skrzynki z sezonowymi roślinami ozdobnymi.
Tuż przy wejściu do szkoły, od strony skrzyżowania z ul. Armii Krajowej, na 36m2 zasadzone zostaną rośliny przyciągające motyle oraz dostarczające pokarm ptakom (ptasia stołówka). Obok ustawimy poidełka dla ptaków oraz karmniki. Różnica poziomów między trawnikiem i betonowym murkiem będzie złagodzona skarpą, na której zostanie zasadzona irga pozioma.
Wśród posadzonych roślin znajdą się: tulipanowiec, budleja, jaśminowiec, lawenda, tawuła szara, irga pozioma, rokitnik, śnieguliczka i kalina.
Na całej powierzchni zielonej zostaną rozmieszczone tzw. hotele dla owadów (5 szt.), będących niezbędnym dla zrównoważenia ekosystemu elementem.
Ogród będzie udostępniony w godzinach pracy szkoły, po godzinie 19.00 oraz w czasie wakacji po uprzednim kontakcie telefonicznym z pełniącym dyżur pracownikiem szkoły. Informacje o sposobie korzystania z ogrodu zostaną umieszczone na tablicy przy bramie wejściowej na teren obiektu.
Opiekę nad ogrodem w czasie roku szkolnego będą sprawować uczniowie szkoły wraz z wyznaczonymi nauczycielami a w czasie wakacji pracownicy obsługi, którzy zadbają o nawadnianie roślin.
W kolejnych latach przewidujemy kolejne działania podejmowane przez społeczność szkolną, służące kontynuacji i rozwojowi tego projektu.
Uzasadnienie dla planowanych działań
Ogród przyszkolny jest miejscem przyjaznym zarówno dla ludzi jaki i zwierząt. Różnorodność gatunkowa nada przyjazny i estetyczny wygląd otoczeniu, dobór roślin gatunków rodzimych o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych, szybko adaptujących się do zmian klimatycznych stanie się miejscem bytowania różnych owadów i zwierząt, a dla odbiorców doskonałym miejscem prowadzenia obserwacji i przeprowadzania eksperymentów ekologicznych i przyrodniczych.
Dobór odpowiednich gatunków roślin pozwoli na zatrzymanie wody opadowej, pozwoli obniżyć temperaturę miejskiej wyspy ciepła w okresach suszy, wpłynie na redukcje zapylenia i w pewnym stopniu oczyści powietrze, szczególnie, że teren realizacji projektu położony jest w sąsiedztwie obwodnicy miejskiej i licznych zakładów produkcyjnych. Roślinność wokół budynków wpłynie na obniżenie hałasu, docierającego z sąsiadującej drogi miejskiej.
Użytkowanie terenu jest przyjazne dla otoczenia - tworzy miejsce harmonii pomiędzy roślinnością zwierzętami a człowiekiem. Jest miejscem praktycznej nauki, realizacji treści ekologicznych i przyrodniczych z podstawy programowej Obcowanie z przyrodą pobudza kreatywność, umożliwia obserwację zmian w przyrodzie w poszczególnych porach roku, uwrażliwia na piękno otaczającego świata.
Dbałość o “Zielony zakątek” wpłynie pozytywnie na kształtowanie odpowiedzialności ekologicznej młodych obywateli.